Młodzieżowy Eu-Team będzie szerzyć wartości Unii Europejskiej w woj. kujawsko- pomorskim

Euro-rządni lokalnie, to najnowszy projekt Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica, w ramach którego 14 osobowy zespół młodzieży, będzie promowało prawa i wartości Unii Europejskiej wśród mieszkańców wsi i małych miast z woj. kujawsko- pomorskiego.

Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica w partnerstwie ze Stowarzyszenie Wieldządz łączy Pokolenia rozpoczęli właśnie realizację projektu pt. „Euro rządni lokalnie”. Skierowany jest do młodych osób w wieku od 14 do 20 lat, którzy stworzą 14- osobowy Euro- Team, którzy będą szerzyć wartości Unii Europejskiej przy jednoczesnym zwiększaniu swoich kompetencji. Poza członkami Eu-Teamu, w projekt będą zaangażowani także mieszkańcy wsi i małych miast, w których przeprowadzone zostaną procesy partycypacyjne oraz miejscowe organizacje pozarządowe.

Celem naszego projektu jest wypromowanie praw i wartości Unii Europejskiej wśród co najmniej 260 mieszkańców wsi i małych miast z województwa kujawsko- pomorskiego. W projekcie zaplanowaliśmy wiele działań edukacyjnych i animacyjnych, które zostaną przeprowadzone przez młodych ludzi z naszego województwa – mówi Justyna Jankowska prezes Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica i autorka projektu.

Pierwszym etapem projektu „Euro-rządni lokalnie” będzie powołanie „Eu-Teamu”, który odegra bardzo ważną rolę w projekcie. Jeszcze w grudniu 2023 roku zostanie ogłoszony nabór osób, które będą tworzyć zespół promotorów praw i wartości Unii Europejskiej. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, będą mogły zgłaszać się za pomocą formularza elektronicznego, który zostanie udostępniony na stronie FB projektu pod nazwą „Euro-rządni lokalnie” ora na stronie Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica www.smgp.org.pl. Pierwszą okazją do spotkania się Euro-teamu, będzie czterodniowy zlot młodzieży, podczas którego młodzież będzie miała okazję poznać się oraz zaplanować dalsze działania, które będą realizować w ramach projektu.


W ramach kolejnych działań młodzi wypracują list otwarty do mieszkańców woj. kujawsko- pomorskiego dot. Unii Europejskiej. Wyruszą w teren do małych miejscowości, gdzie zorganizują wystawę grafik mówiących o wartościach UE i przeprowadzą działania edukacyjno- animacyjne. Odbędą wizytę studyjną Parlamentu Unii Europejskiej w Brukseli. Wspólnie z zespołem Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica przeprowadzą procesy partycypacyjne z udziałem młodych ludzi w 4 gminach wiejskich. W ramach tego działania wsparcie merytoryczne otrzymają także osoby dorosłe, które chcą w swoich miejscowościach wspierać młodzież i pomóc lobbować ważne dla nich rozwiązania.


Jeszcze w grudniu tego roku, zostanie ogłoszony nabór do „Eu-teamu”. Zapraszamy do śledzenia strony FB projektu Euro-rządni lokalnie, Stowarzyszenia Młodych gminy Płużnica oraz strony internetowej SMGP. Projekt finansowany jest przez Unię Europejską.